LED PANELY: JAK SE V NICH VYZNAT A KTERÝ VYBRAT?

LED panely jsou oblíbeným osvětlením pro domácí i komerční účely, a to především díky jejich praktickému využití a atraktivnímu vzezření. Na trhu najdeme hned několik typů LED světel ve formě panelů, o kterých se v tomto článku můžete dozvědět něco víc.

 

Přisazené LED panely

Asi nejčastěji využívanou kategorií LED svítidel ve formě panelu jsou přisazené panely oblíbené pro jednoduchost instalace a minimální zásahy do podkladu. Nejčastěji jsou používány jako stropní svítidla, své využití však najdou i jako svítidla na zeď, například u schodů. Právě u schodišť lze na přisazená LED světla narazit velmi často, neboť LED svítí jasně, poskytuje široký vyzařovací úhel a snese mnoho cyklů rozsvícení a zhasnutí. S dostupným krytovým příslušenstvím je instalace snadná a bezproblémová i tam, kde například zdi neumožňují použití panelů pro zapuštění do podkladu. Díky svým charakteristikám jsou ideálním pomocníkem pro zabezpečení bezpečného pohybu po schodech. Přisazené LED panely mají nejčastěji kruhový, čtvercový nebo obdélníkový tvar.

 

Podhledové LED panely

Už delší dobu se při stavbě moderních komerčních i rezidenčních budov používají pro stropní osvětlení podhledové LED panely. Jedná se o ekonomicky velmi efektivní stropní světla nabízející vysokou kvalitu osvětlení za přiměřenou cenu. Pokud hledáte vhodná světla do podhledu, pak nezapomeňte na široce dostupná LED světla do sádrokartonu. Stropní LED svítidla se změnou barev na dálku známé jako RGB LED panely pak dokážou spolupracovat i s chytrou domácností a přizpůsobovat barvu i intenzitu světla potřebám uživatele. Velmi se to hodí například pro pomoc při vstávání vyzařováním světla v modrém spektru a večer svitem v červeném spektru, které naopak pomáhá přirozeně zvyšovat produkci melatoninu tolik potřebného pro kvalitní spánek. 

Ve srovnání se stropními přisazenými LED svítidly, která se dodávají i ve verzích slim a nevyžadují větší zásahy do stropního bednění, je však třeba při pořízení stropních LED panelů určených pro zapuštění panelů o konkrétních rozměrech podhledové desky ze sádrokartonu či jiné podhledové desky náležitě připravit. Mezi standardizované rozměry se řadí LED panely 60X60 cm, 120X30 cm či případně velké panely o rozměrech 120X60 cm.

 

Závěsné LED panely

Tam, kde jsou například vysoké stropy nebo to vyžaduje návrh interiérového designéra, se s oblibou uplatňují závěsné LED panely. Často je můžeme vidět například v hypermarketech, kde pomáhají zlepšit světelné podmínky tam, kde je to potřeba, tedy u regálů. Na trhu jsou však dostupná například i stylová závěsná LED svítidla do kuchyně, kdy se taková LED světla stávají spolehlivým zdrojem kvalitního osvětlení jídelních stolů i pracovních ostrůvků.

 

Volte kvalitní LED panely

Nekvalitní LED se může negativně promítnout nejen v menší životnosti, ale také v horší uživatelské zkušenosti. Ta nejlevnější LED svítidla totiž trpí kvalitou jednotlivých součástek, kdy například nekvalitní předřadník způsobí blikání, které mohou citlivější osoby vnímat velmi negativně a jediným východiskem je výměna. Ideální poměr mezi cenou a kvalitou nabízí například Samsung LED panely s 5letou zárukou a možností okamžité výměny.

 

Jak na jednoduchou instalaci panelů do sádrokartonu

LED panely se společně se sádrokartonovými podhledy skvěle doplňují. Jsou cenově dostupné, dobře slouží a jejich instalace je rovněž cenově efektivní a jednoduchá. Sádrokarton se zároveň perfektně upravuje, proto se do něj podhledové LED panely snadno instalují. K dispozici jsou velmi praktické montážní sady do sádrokartonu, které pomáhají svítidlo pevně a přitom jednoduše upevnit na své místo.

 

Chytré LED osvětlení

Obrovskou výhodou vybraných LED svítidel je možnost adresovat konkrétní světelné body. To jednoduše znamená, že například RGB pásek může svítit všemi možnými barvami a fungovat jako tzv. barevná hudba, kterou tak dobře známe z dob minulých. Praktické využití adresování je však na poli automatizace budov a chytré domácnosti. Standardem v řízení LED svítidel je systém DALI. Zkratka znamená Digital Addressable Lighting Interface a jedná se o komunikační protokol pro ovládání osvětlení podle normy IEC 62386. Díky němu lze ovládat jednotlivé LED panely například za pomoci pohybových čidel. Samozřejmostí je díky dostupným stmívatelným adaptérům možnost ovládat intenzitu vyzařovaného světla.

 

Ekonomie provozu LED panelů

Na první pohled vyšší pořizovací náklady se postupně s tím, jak se zvyšuje poptávka, snižují. I přesto se může někdy zdát, že především kvalitnější výrobky mají cenovku vyšší, než by si mohl investor přát. Není však nic jednoduššího, než se porozhlédnout po zvýhodněných baleních LED panelů. Úspora z objemu se ještě více prohloubí například odpuštěním poštovného. Ačkoliv je testování životnosti LED diod složitá záležitost, návratnost investice se pohybuje v rozumném časovém horizontu za předpokladu, že má výrobek kvalitní součástky včetně solidního chlazení a je užíván v souladu s přiloženým návodem.