Jak zvolit vhodnou teplotu LED světel do domácnosti

Barva světla u LED osvětlení se v základu rozděluje na tři druhy. Teplá bílá, denní bílá a studená bílá barva. Detailnější dělení barvy světla se skládá podle počtu kelvinů (barva chromatičnosti). LED zdroje osvětlení jsou svou barvou vhodné pro různé účely použití. Nyní se zaměříme na volbu vhodného LED osvětlení do vaší domácnosti.

Níže na obrázku můžete vidět několik druhů LED osvětlení podle barevného rozlišení včetně velikosti kelvinů.

dreamstime_s_68138522

Pokud hledáte světlo do domácnosti, jistě využijete větší škálu barev LED osvětlení. Nejčastěji to budou odstíny teplé bílé a denní bílé. Výběr barvy také velmi závisí na individuálním pocitu a v neposlední řadě také na vybavení interiéru dané místnosti.

 

Teplá bílá barva se pohybuje v rozmezí 2800 - 3500 K, kdy je barva jemně nažloutlá nebo naoranžovělá tak, jako klasická žárovka. Barva působí příjemně a zútulňuje prostředí, kde je umístěna. Volba této barvy je vhodná především do místností, kde trávíte nejvíce času při odpočinku a relaxaci, a to nejčastěji v obývacím pokoji, v ložnici. Tato barva je i velmi vhodná pro umístění dětem do dětských pokojů.

 

Denní bílá barva se pohybuje v rozmezí 4000 - 5000 K, barva se nejvíce podobá dennímu světlu, protože je více neutrální. Barva je vhodná do prostor, kde nejčastěji pracujete nebo vykonáváte produktivní činnost. Nejčastější využití v domácnosti je především kuchyně, pracovna nebo chodba. Dále je tato barva vhodná i do koupelny a na toaletu. Pokud si lámete hlavu nad osvětlením ve spíži nebo ve sklepě, tato barva je vhodná také do těchto prostor.

 

Studená bílá barva se pohybuje v rozmezí 5000 - 8000 K, barva je velmi světlá s mírným nádechem do modra. Tato barva není do domácnosti, kde trávíte nejvíce času příliš vhodná. Její využití je možné především pro venkovní prostory jako je osvětlení před domem u hlavního vchodu či na dvoře nebo jako osvětlení příjezdové cesty k vaší garáži. Osvědčuje se však i v pracovních prostorech (v kuchyni poskytuje ostřejší světlo méně zkreslující barvu potravin, v koupelně zase pomáhá opticky zvětšovat a projasňovat prostor). 

dreamstime_s_86578658


Na obrázku můžete vidět rozdíl mezi teplou bílou (vlevo) a denní bílou (vpravo). 

Pro mnoho lidí jsou nejpříjemnější teplejší odstíny barev. Tyto dodávají pocit větší pohody a klidu. Barvy s vyšší chromatičností působí čistějším a modernějším dojmem. V tomto případě, pokud je vaše kuchyň stylizovaná do rustikálního stylu, nemusí být výběr studeného odstínu příliš vhodný, nepodpoří totiž vykreslení textury dřeva. V souladu s rustikálním stylem se pak hodí porozhlédnout se po adekvátním designovém lustru do kuchyně či jídelny. 

Výběr barvy osvětlení je velmi individuální. Jestliže nakupujete LED svítidlo poprvé a parametr chromatičnosti jste příliš nestudovali a nejste si příliš jistí jeho vhodností do určité místnosti, vyzkoušejte si, jaké světlo vám v dané místnosti vyhovuje. Mějte také na paměti, že osvětlení ovlivňuje nejen vaše rozpoložení, ale celý dojem místnosti včetně vnímání barev samotného vybavení místnosti.

Osobní návštěva v showroomech jistě není špatná, ale může vás i přesto zmást. Je to dáno tím, že v showroomu svítí mnoho světelných zdrojů zároveň, a zde budete hůře vnímat barvu a intenzitu samotného osvětlení. V tomto případě i přesto, že vás některá barva osvětlení osloví a představíte si ji v místnosti, kam ji chcete umístit, můžete být nakonec nepříjemně překvapeni výsledkem. Dokud totiž osvětlení nemáte ve vámi vybrané místnosti, nemůžete si být do doby instalace jistí, že vaše volba byla ta pravá. 

Při nákupu je třeba dbát na správném označení barev LED osvětlení. Každý výrobce označuje světelnou škálu různými názvy, ale i přesto se nejčastěji setkáte s výše zmíněnými třemi typy, a to teplá bílá, denní bílá a studená bílá. U každého osvětlení je uvedená hodnota chromatičnosti, kterou si můžete přiřadit k barvě podobné jako například na obrázku výše.

V každém případě doporučujeme konzultaci s prodejcem. Společně jistě vyberete vhodnou barvu a intenzitu pro váš domov.