Stali jste se také jednou z mnoha obětí výměny žárovek a až doma s hrůzou zjistili, že zakoupený model zkrátka nesedí? Na vině je různorodost závitů, tzv. patic. Existovaly v dobách starých vláknových žárovek a nic na tom bohužel nezměnil ani nástup moderního LED osvětlení. Krátkému povídání o těch nejčastějších věnujeme následující článek.
Dědictví Thomase Alvy – E27 a E14
Thomas Alva Edison. Muž, jemuž je vedle mnoha jiných invencí připisován i vznik moderního elektrického osvětlení. Pojmenování doposud nejužívanějších žárovkových závitů E27 a E14 jeho jménem se tedy přímo nabízí. Kromě klasických svítidel mu zatím zůstávají věrny i moderní LED žárovky.
Rozdíl mezi LED žárovkami E14 a světly E27 spočívá v průměru patice v milimetrech. E27 LED svítidla poskytují velké množství světla, proto jsou určena do hlavních místností v domě. Hojně se vyskytují v obývacích pokojích, ložnicích, garážích a dalších silně frekventovaných místech, včetně teras a zahrad. LED hrubé závity E27 se standardně připojují k vysokému napětí 230 V.
LED úzký závit E14 bývá označován jako „malý Edisonův závit“ a oproti svému mohutnějšímu bratříčkovi je určen pro méně výkonné zdroje světla. Objevuje se v různorodých dekoračních svítidlech, lampách případně osvětlení u digestoří. Specifickou formu LED žárovek E14 představují reflektorová světla určená pro zahradu, stavbu nebo dílnu.
David a Goliáš – E10 a E40
Iniciálu slavného amerického vědce nesou i dvě patice, jejichž využití je mnohem sporadičtější. Stejně jako v předcházejícím případě udávají čísla 10 a 40 průměr v milimetrech. Již na první pohled se co do velikosti jedná o Davida a Goliáše.
S E10 se většina z nás setkává pravidelně každý rok a možná si to ani neuvědomujeme. Užívá se totiž ve vánočních světýlcích, jimiž pravidelně zdobíme stromečky v předvečer Vánoc. Najdete je rovněž v ručních či cyklistických svítilnách.
Naproti tomu nejmohutnější závity E40 nejsou do domácností vůbec určeny. Setkáte se s nimi téměř výhradně v průmyslových nebo obchodních provozech. Dříve nesly světelné zdroje o příkonu vyšším než 2 000 W. S nástupem moderních technologií se tento údaj snížil na 400 Wattů.
Nástup moderny – bajonety GU10
S překotným rozvojem LED žárovek se začínají postupně prosazovat i jiné typy závitů, které již nenesou Edisonovo jméno. Řadíme mezi ně i GU10, přičemž písmeno G pochází z anglického globular (kulovitý) a písmeno U symbolizuje tvar závitu a desítka zase udává rozteč obou kolíků v milimetrech.
V dřívějších dobách byl tento standard užíván ve spojení s halogenovými zářivkami, které dnes ustupují LED žárovkám. Patice funguje při napětí 230 V a velmi často se objevuje u LED bodovek. Velkou výhodou oproti standardní Edisonově patici je možnost stmívání umožňující plynulou regulaci výkonu podle potřeby.
Nešroubovat, ale zasunout – G9, G4 a GU 5,3
Za zmínku stojí i poslední skupina patic spojených s moderním LED osvětlením, označovaná jako zasouvací. Jak již její název napovídá, nešroubuje se, ale přímo zasouvá do svítidla. Jedná se o formáty G9, G4 a GU5,3.
Patici G9 tvoří dva ploché piny vzdálené 9 mm. Mnozí ji mají stále spojenu s halogenovými světly, nyní je vyhrazena právě LED žárovkám. Nejčastěji se užívá v LED bodovkách, ale i nástěnných nebo stropních svítidlech a lustrech. Pracuje při napětí 230 V.
Na velmi podobném principu funguje i typ G4, u níž ovšem rozteč pinů tvoří pouhé 4 milimetry. Uplatnění nachází i drobnějších světelných zdrojů, mezi něž řadíme LED svítilny v koupelnách, zrcadlech, barech nebo kuchyňských linkách. Zkrátka všude tam, kde potřebujete trochu světla, ale vystačíte si s pouhými 12 V napětí.
LED bodovkám slouží též patice GU5,3. Piny mají rozteč přesně 5,3 mm, a i přes bajonetový tvar se do svítidla zasunují. Fungují jak s 12, tak 230 Volty. Jejich hlavní devíza spočívá v odolnosti proti vlhku. Proto se hojně objevují v místech s abnormální vlhkostí jako jsou koupelny, bazény, kuchyně nebo sprchové kouty.